Badania

Badanie endoskopowe


Endoskopia to zabieg diagnostyczny polegający na badaniu wnętrza ciała przy użyciu endoskopów, czyli sztywnych sond które zawierają w sobie kamerę. Kamera poprzez światłowód przekazuje obraz z badanego miejsca na ekran monitora, gdzie można go zobaczyć w powiększeniu. W laryngologii wykorzystujemy endoskopy do badania np. ucha, nosa i zatok, gardła i krtani, a u dzieci do badania migdałka gardłowego. Badany obraz można zapisać w pamięci komputera, po to żeby można było do niego kiedykolwiek później wrócić. W razie dłuższego leczenia lub obserwacji można porównać poprzednie obrazy z aktualnymi, celem oceny postępu leczenia.

Endoskopia krtani


Endoskopia krtani jest to metoda bardzo dokładna, pozwalająca szczegółowo ocenić budowę i czynność krtani. Często się zdarza że z uwagi na wygórowane odruchy wymiotne może wymagać znieczulenia miejscowego. Endoskopię krtani wykonuje się w przypadku występowania takich objawów jak chrypka, przewlekły ból, lub trudności z połykaniem, ułatwia wczesne wykrywanie nowotworu i innych zmian.

Endoskopia nosa


Endoskopia nosa polega na wprowadzeniu sondy z kamerą do wnętrza nosa. W zależności od budowy nosa oraz współpracy z pacjentem może wymagać znieczulenia miejscowego, szczególnie jeśli chcemy obejrzeć szczegóły anatomiczne w głębszej części nosa, lub w okolicy ujść zatok. Badanie endoskopowe nosa pozwoli ocenić drożność nosa i wykryć zmiany patologiczne niewidoczne w klasycznym wziernikowaniu nosa.

Endoskopia ucha


Endoskopia ucha stosunkowo łatwa do przeprowadzenia u dorosłych, natomiast nie zawsze łatwa u niespokojnych dzieci, nie wymaga znieczulenia gdyż jest praktycznie bezbolesna. W niektórych przypadkach może być konieczne oczyszczenie ucha z woskowiny. Pozwala na uwidocznienie szczegółów anatomicznych i chorobowych często niewidocznych w tzw. „zwykłej” otoskopii z użyciem wziernika usznego i lampy czołowej.

Endoskopia gardła


Endoskopia gardła polega na oglądaniu przez lekarza gardła pacjenta. Jest to możliwe dzięki specjalnemu wziernikowi krtaniowemu, który wkłada się do jamy gardła przez nos. Umożliwia to zdiagnozowanie występujących schorzeń wszystkich części gardła, także krtani. W wyniku ustalenia zmian chorobowych można także pobrać wycinek tkanki zmienionej chorobowo do dalszych badań.

DIAGNOSTYKA BEZDECHU NOCNEGO w domu pacjenta przy pomocy urządzenia NOX.

Od niedawna poszerzyliśmy zakres naszych badań o badanie bezdechu sennego w domu pacjenta / poligrafia /. Badanie to przeprowadzane jest w czasie fizjologicznego snu i umożliwia rejestrację i analizę przepływu powietrza przez nos, chrapania, ruchów klatki piersiowej i brzucha, nasycenie tlenem krwi, częstotliwość pracy serca i pozycje ciała. Badanie to dedykowane jest pacjentom, u których podejrzewane są nawracające przerwy w oddychaniu w czasie snu, prowadzące do nadmiernej senności i zmęczenia w ciągu dnia, przy współistnieniu chorób układu serowo-naczyniowego, zwłaszcza nadciśnienia tętniczego trudnego do ustabilizowania.

DOBÓR APARATÓW SŁUCHOWYCH